Dlaczego po treningu musimy uzupełniać płyny?

Wzmożony wysiłek fizyczny, w tym również trening na siłowni, fitness, czy jogging, wiąże się ze znaczną utratą potu. A pot to nie tylko woda, ale także cenne składniki mineralne, które wypływają z naszego organizmu.
Skład wydzielanego przez człowieka potu jest zależny od jego gospodarki hormonalnej, schorzeń i stosowanej diety. Jednak głównymi jego składnikami są woda, potas, sód, wapń, żelazo i magnez. Każdy z tych składników odgrywa w organizmie jakąś rolę, więc jego utrata niesie ze sobą zdrowotne konsekwencje. Dlatego tak ważne jest, by prowadząc sportowy tryb życia nie zapominać o uzupełnianiu brakujących mikroelementów.
Wapń jest budulcem naszych kości, potas odpowiada za prawidłową pracę mięśni i koncentrację, magnez bierze udział w większości procesów zachodzących w ciele człowieka. Żelazo pomaga zachować odporność i rozprowadzić tlen po organizmie, sód wraz z potasem odpowiada za przenoszenie impulsów nerwowych oraz zarządza gospodarką wodną organizmu.
Jak widać, są to ważne składniki, które wpływają na działanie ludzkiego ciała i nie można lekceważyć ich utraty. W ich uzupełnieniu pomogą napoje izotoniczne, przygotowane z myślą o sportowcach i osobach aktywnych fizycznie.