Odżywki potreningowe – składniki

Odżywki potreningowe mogą zażywać zarówno kulturyści, jak i osoby, które będą uprawiać innego rodzaju dyscypliny sportowe, w których ważna jest siła oraz wytrzymałość. Jest to doskonałe uzupełnienie diety, za pomocą którego można szybko zregenerować organizm.
Zaleca się je osobom, które przechodzą intensywny trening fizyczny. Wskazane jest sięganie po odżywki tego rodzaju tuż po ustaniu treningu.
Podstawowym elementem takich odżywek są węglowodany, dzięki którym można uzupełnić utracone zapasy energii. Ponadto można znaleźć w nich też białka, dzięki którym dochodzi do odbudowy mięśni. Aminokwasy BCAA dodatkowo chronią mięśnie przed rozpadem. Ostatnim, choć nie mniej ważnym elementem są witaminy i minerały, które są odpowiedzialne za prawidłowe funkcjonowanie całego organizmu.
Odżywki te można podzielić na takie, które zawierają kreatynę oraz te, w jakich ona nie występuje. Zadaniem tych pierwszych jest przede wszystkim rozbudowa masy mięśniowej, natomiast odżywki bez kreatyny służą jedynie regeneracji.