Węglowodany przed i po treningu

Organizm czerpie energię z trzech podstawowych źródeł, jednym z nich są węglowodany. Są one głównym paliwem napędzającym nasz organizm. Zapewniają odpowiednią pracę naszych mięśni podczas intensywnego i długotrwałego wysiłku. Dlatego dawkowanie i częstotliwość spożywania suplementów na bazie węglowodanów zależy od intensywności treningu, jaki jest stosowany.
Aby wysiłek przyniósł oczekiwane efekty, na 2 do 4 godzin przed treningiem powinniśmy przyjąć odpowiednio wysoką dawkę węglowodanów. Wszystko jednak zależy oczywiście od indywidualnych predyspozycji każdego z nas. Rozsądnym podejściem jest zrezygnowanie z suplementów zawierających jednocześnie błonnik, ponieważ może powodować nieprzyjemne dolegliwości trawienne.
W trakcie wysiłku fizycznego węglowodany pomagają w utrzymaniu odpowiedniego poziomu glukozy. Przyjmowanie od 30 do 60 g tego cennego paliwa na godzinę to rozsądne rozwiązanie. Jego spożycie powinno być rozłożone w czasie. Należy jeść w przerwach mało, ale dość często (co 15 czy 30 min.).
Regeneracja po wysiłku polega na spożywaniu posiłków bogatych w węglowodany. Jest to szczególnie ważny etap w momencie, kiedy treningi przeprowadzamy częściej niż raz dziennie.