Kofeina przed treningiem

Kiedy mamy gorszy dzień, a plan treningowy nie ubłaganie przewiduje dzisiaj intensywne ćwiczenia, poszukujemy suplementu, który postawi nas na nogi. Pierwsze, co zazwyczaj wpada nam w ręce, to kawa. Czy kofeina faktycznie dobrze wpływa na organizm przed wysiłkiem fizycznym? Co z odwodnieniem i wypłukiwaniem magnezu i potasu?
Kofeina, oprócz właściwości pobudzających, przyspiesza przemianę materii. Pełni funkcje termogeniczne. Pijąc ją przed treningiem, możemy więc mieć pewność, że wpłynie na jego większą efektywność. Oprócz tradycyjnego napoju kawowego, który może obciążyć żołądek i w przypadku wysiłku doprowadzić nas do lekkich mdłości, można spróbować suplementów zawierających kofeinę, a jest ich naprawdę wiele.
W ofercie suplementów i odżywek kofeinowych znajdziemy między innymi:
-napoje energetyczne – syntetyczna kofeina nie jest do końca dobra, głównie ze względu na jej duże stężenie, szybkie, a krótkotrwałe działanie. Powinniśmy jej stosować jedynie w sytuacjach podbramkowych,
-shoty – nie powinno się stosować ich przed treningiem mocno siłowym, natomiast przed aerobowym jak najbardziej – wpłynie na naszą wytrzymałość i koncentrację.