Nie tylko woda – napoje podczas treningu

Utrzymywanie odpowiedniego nawodnienia podczas treningu jest jednym z bardzo istotnych działań, zapobiegających przetrenowaniu, zakwasom i poważnym urazom. Organizm człowieka ćwicząc wydziela pot i parę wodną, a wraz z nimi uciekają cenne mikroelementy. Sama woda nie wystarczy, aby uzupełnić dobroczynne substancje.
Najbardziej wartościowym rodzajem napoju, który warto mieć przy sobie w trakcie intensywnego treningu jest tzw. „izotonik”. Jego głównym zadaniem jest wyrównanie poziomu elektrolitów. W składzie znajdziemy przede wszystkim sód, węglowodany oraz wodę. Napoje izotoniczne nierzadko wzbogacone są o dodatkowe witaminy, mikroelementy. Lepiej nawadniają, a za tym hasłem kryje się odpowiednie ciśnienie osmotyczne cieczy, które odpowiada ciśnieniu osocza krwi. Dzięki temu wszystkie składniki zawarte w płynie dobrze się wchłaniają i uzupełniają niedobory.
A co z kaloriami? Izotoniki są słodkie, a więc na pewno zawierają cukry. Owszem, zawierają, ale w porównaniu do innych napojów, które oprócz nawadniania dodadzą nam energii, plasują się jako bardzo dietetyczne. Dla przykładu – taka sama ilość soku i napoju izotonicznego zawiera odpowiednio 100 i 50 kalorii, przy podobnej ilości węglowodanów.