Odżywki przed i po treningu

Organizm trenującego sportowca potrzebuje szeregu zróżnicowanych składników odżywczych oraz energetycznych. Może pozyskiwać je z pożywienia, ale najskuteczniejsze i najłatwiej przyswajalne są te znajdujące się w specjalistycznych odżywkach i suplementach. Kluczowe jest jednak to, w jakim czasie sportowiec przyjmuje wartościowe składniki – przed czy po treningu.
Przed treningiem (na około 2 godziny przed jego rozpoczęciem) dobrze jest spożyć odżywkę zawierającą białko. Najlepiej będzie, jeśli będą to białka o różnym stopniu wchłaniania, na przykład serwatkowe i roślinne, tak aby efekt ich spożycia utrzymywał się przez długi czas. Suplementację można stosować także w trakcie treningu, zażywając na przykład odpowiedzialne za efekt anaboliczny aminokwasy BCAA.
To, co należy spożywać po treningu, uzależnione jest od formy ćwiczeń: na rzeźbę lub masę. W przypadku treningu na masę zaraz po treningu można zażyć węglowodany. W przypadku cyklu na rzeźbę powinno się poprzestać na aminokwasach i glutaminie.